Anasayfa
Hakkımda
Reklam
İletişim
v4
Hemşire Bakım Planları
Burayı panelden düzenleyebilir ve yazı ekleyebilirsiniz.
sipsiv2
Panelden Düzenleyiniz
Burayı panelden düzenleyebilir ve yazı ekleyebilirsiniz.
wordpress seo
Panelden Düzenleyiniz
Burayı panelden düzenleyebilir ve yazı ekleyebilirsiniz.

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar!

Bir Teşekkürü çok görmeyelim. Yorum yapmadan Geçmeyelim.
D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar!
Vücudumuzun en önemli yapı taşlarından birisi olarak bilinen D vitamini eksikliğinin yıllardır kemik erimesine neden olduğu belirtilirken, aksine bu eksikliğin kemik erimesine neden olmadığını ve kanserden şeker hastalığına, enfeksiyon hastalıklarından kalp hastalıklarına kadar birçok hastalığa yol açabildiğini ifade ediliyor.

D vitaminli besinleri sevmeyen ve tüketmeyen kişilerin bu vitamini güneş enerjisinden sağlayabileceğini belirten Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz; ”D vitamini birincil etkisini serum, kalsiyum ve fosfor seviyesini kontrol ederek gösterir. D vitamini yokluğunda diyet ile alınan kalsiyumun sadece yüzde 10–15′i bağırsaktan emilir. Fosforun da yüzde 60′lık kısmı emilebilir. Bu nedenle güçlü kemikler için D vitamini gereklidir. Her ne kadar üzerinde tam bir konsensüs sağlanamasa da D vitamini eksikliği için 20 ng/ml’den düşük değerler genel kabul görmüştür.

Kendimizi ve çocuklarımızı açık havada daha çok vakit geçirmeye zorlamalıyız. Bunun için illaki güneşlenmek gerekmez. Vücudun 25′lik kısmının 15 dakika aralarla günde 2-3 kez güneşe maruz kalması yeterli dozda D vitamini üretebilmemiz için yeterlidir. Aksi takdirde güneşin nimetlerini başkalarına sunup biz kendimizi onlardan ilaç almaya mahkum ederiz.”


D vitamini, D vitamini eksikliği, d vitamini eksikliği belirtileri, d vitamini eksikliği belirtileri nelerdir, d vitamini eksikliği neden olur, d vitamini eksikliği nedir, d vitamini eksikliği tedavisi, d vitamini faydaları, d vitamini faydaları nelerdir, d vitamini
Benzer Yazılar
Yorumlar ( Yorum Yok )

Sample Text

Önemli duyuru:
Sitemizde bulunan bilgiler kişiden kişiye değişecek bulgulardır. Bu sitede yer alan bilgilere bakarak kendi hakkınızda yada başkası hakkında yanlış düşüncelere kapılmayın tek yapmanız gereken. Doktorunuza başvurmanız ve tam bilgileri doktorunuzdan almanız gerekir. Bu site içeriği kişiye özel değil genel ifadelerle oluşturulmuştur.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Tüm hakları saklıdır.